Z historie střediska VJAS Brandýs nad Labem

Historie brandýského skautingu se začíná psát v roce 1919.

Název našeho střediska VJAS je spjat s historií skautů ve městě, nesl ho již skautský oddíl v Brandýse nad Labem v letech 1945 až 1948 a také oddíl obnovený v roce 1968. Slovo VJAS vyjadřuje také vykročení místního skautingu z temnot do jasného slunečního prostředí, zobrazuje tak i historii celé organizace Junáka. Převraty z let 1945, 1968 a 1989 jsou tak symbolicky znázorněny jako výstupy z chmurných let nacistické i sovětské okupace a totalitních režimů, zakazujících skauting, do nadějných časů svobody a demokracie.

Ale pokaždé nás baví, když si lámete hlavu, jestli je to zkratka nebo ne.

Jak to bylo s naším skautským srubem

V 90. letech jsme se nejprve scházeli v bytě vedoucí Jožky Janákové. Později sloužily jako první klubovny brandýských skatů baráček v Piaristické ulici, nedaleko brandýské Katovny a vlastními silami upravené a udržované teskobuňky na malém ohraničeném pozemku na kraji Panské zahrady při vchodu od sochy T.G.M.

Jako děti jsme si neuvědomovaly, že tyto prostory, které byly pro nás magické, i přes četné brigády rodičů a přátel oddílů, byly prostorově i hygienicky nevyhovující, bez sociálního zázemí.

Po mnoha diskuzích se zástupci města nám byl v roce 2004 nabídnut do nájmu pozemek v Kralupské ulici a o rok později došlo na základě jednání našeho tehdejšího střediskového vedoucího Feryho – Františka Stracha a zástupců Okresní rady Junáka Fida – Karla Chlubny a Skrblíka – Martina Šíly ke zpracování projektu na skautský srub a k podání žádosti o vydání stavebního povolení. Nebýt těchto tří osob, srub by vůbec neexistoval, neboť finance na stavbu získali nejen od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, ale také od četných sponzorů a iniciovali mnoho práce svépomocí. Středočeský kraj nám v rámci dotací pokryl sportovní vybavení, podlahu v herně a také venkovní terénní úpravy včetně přípravy na sportovní hřiště.

Slavnostní otevření srubu proběhlo dne 9. 9. 2006 za účasti starosty města, zástupců okresu a kraje, včetně tehdejšího starosty Junáka, veřejnosti a regionálních médií.

Jsme moc rádi, že dnes je náš srub v plném rozkvětu a slouží nejen jako základna pro skauty z Brandýsa nad Labem, ale zároveň i jako místo pro setkávání skautů i neskautů z blízka i daleka i jako centrum aktivit pro děti a veřejnost.

Tímto bychom také rádi poděkovali všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na vzniku našeho multifunkčního srubu!