Kronika 2024

9. března 2024 | 7. oddíl | Bistro u Dažboga | Fotky

Světlušky a vlčata se pilně připravují na dubnové závody, ale příprava je jedna věc a závodní atmosféra je věc jiná, Abychom se trochu přiblížili tomu, jak to bude 13. dubna v Čelákovicích doopravdy, otevřeli jsme na sobotní odpoledne Bistro u Dažboga, Na budoucí závodníky čekalo celkem devět stanovišť a za úspěšné splnění každého z nich mohli do ohně přiložit jeden vánoční stromeček (tak se nám do toho dostal ten bůh ohně nebo slunce Dažbog).

Děkujeme za pomoc zástupcům skautů a skautek!

A když už jsme do toho zatáhli toho slovanského boha, nakonec jsme si na jeho počest (nebo proto, že jsme měli chuť) opékli špekáčky.

Zapsala Ochechule

1.-3. března 2024 | 7. oddíl | Do Kolína na draka!!! | Fotky

O víkendu 1. 3. – 3. 3. si světlušky a vlčata ze 7. oddílu vyjeli do Kolína „Na draka“. Bylo s námi i několik benjamínků, kteří v červnu budou ke světluškám a vlčatům přecházet. Pro některé z nich to byla jejich první velká výprava a všichni ji hrdinně zvládli. V sobotu jsme si užili pěší výlet z Velkého Oseka zpět do Kolína. Cestou jsme hledali kešky, pro jednu jsme dokonce museli vylézt na strom. Poznávali jsme rostliny, sledovali mapu a hráli různé hry. Po večeři jsme se už za tmy vypravili na vycházku do města, a představte si, v noci a uprostřed města jsme toho draka opravdu viděli. V neděli dopoledne jsme v blízkém lesoparku hráli další hry a objevili jsme i lavičku s těmi medvědy, co se potkali u Kolína. Naše výprava „Na draka“ vůbec nebyla „nadraka“!!! Povedla se, vyšlo počasí na výlet, naučili jsme se zase spoustu nových věcí a dozvěděli se něco z pověsti o drakovi. … a co se nám líbilo nejvíc? Benjamínkům z 6. oddílu se nejvic líbily kešky, drak, výlet, cesta vlakem, povídání s kamarády, hra dračí rodinka a to, že se dozvěděli o existenci kouzelnickeho uzlu a historku o Jiřím. Emičce se zamlouvaly hry a že tam byli kamarádi, Katka oceňuje kešky a město, Anetce se líbil výlet vlakem, medvědi u Kolína a celá parta dětí. Raketa se dozvěděla zajímavosti o přírodě a Babu se líbil výlet a zajímavosti o Kolíně. Cvrček byl spokojený s výletem, stejně jako Marťas, který se navíc dozvěděl, že draci umí kouzlit. Rosnička si užil to, že mohl vézt kočárek a že se slyšel historku o Jiřím a drakovi.

Zapsala Renata a účastníci, draka namaloval Marťas.

22. 2. 2024 | VJAS | Den sesterství | Fotky

Den sesterství / Den zamyšlení jsme letos pojali jako přípravu na přechody nejstarších benjamínků z 6. oddílu ke světluškám a vlčatům do 7. oddílu a nejstarších světlušek a vlčat ze 7. oddílu ke skautům a skautkám v 8. oddíle. Úkolem, který schválila v lednu středisková rada, bylo, aby starší oddíl připravil program pro mladší oddíl.

Světlušky a vlčata se pozvaly na schůzku benjamínků 26. února 2024, aby jim na pěti stanoviští představili pět zákonů vlčat a světlušek:

Vlče a světluška mluví pravdu – benjamínci poznávali pravidé a nepravdivé výroky.

Vlče a světluška dodržuje pravidla – tady si benjamínci povídali se světluškami a vlčaty o tom, proč jsou pravidla důležitá, jaká pravidla znají a jaké znají zákazové značky.

Vlče a světluška pomáhá druhým; benjamínci ví, co dobrého by mohli pro kamarády a rodinu udělat a s vlaštovkou pustili do světa své dobré přání.

Vlče a světluška překonává samo/​sama sebe – benjamínci ví, čeho se bojí a ví, jak by mohli své obavy překonat.

Vlče a světluška pečuje o sebe a své okolí a když na to dojde, umí se oholit i mazacím nožem a šlehačkovou pěnou a barvy si nabarvit na růžovo, fialovo nebo zeleno.

Skauti a skauty navštívili světlušky a vlčata v sobotu 9. 3. 2024 a během Bistra u Dažboga jim ukázali, jak se chovat na skautských závodech a na stanovištích je přezkoušeli z šifrování a z poznávání přírody.

Zapsala Ochechule

9. – 11. 2. 2024 | 8. oddíl | Kam se poděl žloutek? Výprava do Chotěboře | Fotky

Sešli jsme se v pátek v 15:40. Nasedli jsme ve vlaku a jeli jsme regiojetem do Kolína. V tomhle vlaku byly takové divné sedačky. V Kolíně jsme přestoupili na vlak do Havlíčkova Brodu, teda alespoň jsme si to mysleli. Ve vlaku o několik zastávek později Pytlák zjistil, že si spletl vlak, a to doslova o jedno číslo, jinak měl i stejný cíl, Brno. No, tak jsme dojeli do Pardubic a přestoupili na vlak do Golčova Jeníkova odkud jsme jeli autobusem do Chotěboře.

Když jsme došli ke klubovně, hráli jsme hry, protože jsme měli ještě hodinu a kvůli tomu hodinovému zdržení, kdy jsme hned po příjezdu měli jít na nákup, šel jenom Pytlák po našem ubytování. Mezitím jsme blbli a objevili backroom.

V sobotu Šípek se Svenem a Viki uvařili kaši a Sven zatopil. Po snídani jsme se zabalili a šli na výlet. Po cestě jsme plnili úkoly a za ty získávali body. Jen pro upřesnění, když jsme hráli hru, tka nám spadlo vajíčko a někam se ztratil žloutek, který jsme při uklízení vajíčka nenašli. Byl velice zajímavý terén.

Večer jsme dorazili zpátky, a ještě jako poslední část hry jsme podle kusů mapy, které jsme za body získali, hledali místo, kde je ukrytý žloutek. Našle ho Vašek. ten byl Áliném týmu. Po večeři, ke které byly špagety carbonara, jsme hráli hry.

Druhý den jsme se dopoledne vydali na náměstí, de jsme měli rozchod a mohli jsme jít na hodinu skoro kamkoliv, jenom se neztratit, A jako úkol na tuhle tu hodinu jsme měli vyfotit se s třemi pro nás zajímavými místy. A pak jsme jen došli do klubovny, naobědvali se a jeli vlakem zpátky domů.

Zapsala Šípek